Skip links

Andrew Dowen – Program Manager at NASA/JPL

Andrew Dowen

Adrew jest menagerem programu Multimission Ground Systems and Services (MGSS), który poszukuje pomysłów na opracowanie i ulepszenie systemu AMMOS – systemu, który był wykorzystywany w ponad 50 misjach, w tym badaniu planet, kosmosu, w heliofizyce i astrofizyce, NASA.

JPL/NASA

Jet Propulsion Laboratory – (Laboratorium Napędu Odrzutowego), JPL – to jedno z centrów badawczych NASA, znajduje się w Pasadenie w stanie Kalifornia. Instytucja ta odpowiada za prowadzenie lotów bezzałogowych dla NASA i jest centrum dowodzenia dla prób przeprowadzanych przez NASA w przestrzeni kosmicznej poza strefą przyciągania Ziemi.

Wśród projektów prowadzonych w JPL znalazły się misja Gallileo Jupiter, misje łazików marsjańskich Mars Pathfinder (1997) oraz dwóch bliźniaczych łazików (Spirit i Opportunity) w ramach Mars Exploration Rovers (2003). Łączność z próbnikami pozaziemskimi JPL utrzymuje za pośrednictwem sieci radioteleskopów kosmicznych Deep Space Network, znajdujących się w Barstow (Kalifornia), Madrycie (Hiszpania) i Canberze (Australia). Do dziś laboratorium w Pasadenie przeprowadziło misje badawcze do wszystkich planet Układu Słonecznego.